22/5/2024
 | 
Ozljede

Hijaluronska kiselina u tretiranju osteoartritisa koljena

O

steoartritis koljena je najčešći oblik degenerativne bolesti zgloba, koji pogađa milijune ljudi diljem svijeta. Karakteriziran je trošenjem zglobne hrskavice, promjenama u kostima i upalnim procesima, što dovodi do bolova, ukočenosti i smanjene funkcionalnosti zgloba. Kako bi se olakšali simptomi i poboljšala kvaliteta života pacijenata, različite terapijske opcije su dostupne, a među njima se ističe hijaluronska kiselina kao jedna od relativno novijih metoda liječenja.

Mehanizam djelovanja hijaluronske kiseline
Hijaluronska kiselina je prirodni polisaharid prisutan u zglobnoj tekućini, koji igra ključnu ulogu u održavanju viskoznosti i elastičnosti sinovijalne tekućine. U slučaju osteoartritisa, viskoznost zglobne tekućine može se smanjiti, što dovodi do smanjenog podmazivanja zgloba i povećanog trenja između kostiju (Berenbaum, 2013).

Intraartikularne injekcije hijaluronske kiseline djeluju na nekoliko načina:

  1. Povećanje viskoznosti zglobne tekućine: Hijaluronska kiselina poboljšava podmazivanje zgloba, smanjujući trenje i poboljšavajući pokretljivost.
  2. Ublažavanje bolova: Smanjenjem trenja i poboljšanjem amortizacije, hijaluronska kiselina može pomoći u smanjenju boli tijekom kretanja.
  3. Smanjenje upale: Hijaluronska kiselina može imati i protuupalne učinke, čime se smanjuje upalni odgovor u zglobu.

Aplikacija hijaluronske kiseline
Intraartikularne injekcije hijaluronske kiseline obično se izvode u ambulantnom okruženju. Postupak je relativno brz i jednostavan, a uključuje sljedeće korake:

  1. Priprema pacijenta: Prije injekcije, pacijent se upoznaje s postupkom, a liječnik provodi klinički pregled kako bi odredio indikacije za liječenje.
  2. Dezinficiranje područja: Mjesto ubrizgavanja (obično prednji dio koljena) se temeljito čisti antiseptikom kako bi se smanjio rizik od infekcije.
  3. Injekcija: Nakon dezinfekcije, liječnik koristi tanku iglu za ubrizgavanje hijaluronske kiseline izravno u zglobnu šupljinu koljena. Ovaj postupak traje nekoliko minuta.
  4. Nakon injekcije: Mjesto injekcije može se lagano obrisati, a pacijent može primiti upute o daljnjoj njezi.

Fotografija preuzeta sa https://www.ialentiortho.com/viscosupplimentation

Trajanje postupka
Cijeli postupak aplikacije hijaluronske kiseline traje obično između 10 i 15 minuta. Nakon injekcije, pacijent može odmah nastaviti s dnevnim aktivnostima, ali se preporučuje odmor od napornih aktivnosti tijekom prvih 24 do 48 sati (Khan i sur., 2018).

Preporuke za vježbanje nakon postupka
Nakon injekcije hijaluronske kiseline, preporučuje se:

  • Odmor: Pacijentima se savjetuje da izbjegavaju naporne aktivnosti i teške vježbe prvih 24 do 48 sati nakon postupka. Ovo pomaže smanjiti rizik od iritacije i upale na mjestu injekcije.
  • Postupno povećanje aktivnosti: Nakon razdoblja odmora, pacijent može započeti s laganim vježbama istezanja i jačanja. Uobičajeno, pacijenti se mogu vratiti uobičajenim aktivnostima unutar nekoliko dana, ovisno o vlastitom osjećaju i preporukama liječnika.
  • Praćenje simptoma: Ako se javi bol ili otečenost, preporučuje se smanjenje aktivnosti i konzultacija s liječnikom.

Klinička učinkovitost
Prema sistematskoj reviziji i meta-analizi koju su proveli Zhang i suradnici (2010), intraartikularne injekcije hijaluronske kiseline pokazale su značajno poboljšanje simptoma kod pacijenata s osteoartritisom koljena, posebno kod onih s umjerenim do teškim oblicima bolesti. Bellamy i suradnici (2005) također su potvrdili da hijaluronska kiselina može biti jednako učinkovita kao intraartikularne injekcije glukokortikoida, ali s dužim trajanjem učinka i manje nuspojava.

Sigurnost i nuspojave
Hijaluronska kiselina se općenito smatra sigurnom terapijom. Prema istraživanjima, nuspojave su rijetke i obično blage, uključujući privremenu bol, oticanje ili crvenilo na mjestu injekcije (Mali i sur., 2016). U rijetkim slučajevima mogu se javiti ozbiljnije komplikacije, poput infekcija ili alergijskih reakcija. Hijaluronska kiselina ne bi trebala zamijeniti druge metode liječenja, kao što su fizikalna terapija, vježbe ili operativni zahvati, već se može koristiti kao dodatak tim tretmanima.

Zaključak
Intraartikularne injekcije hijaluronske kiseline predstavljaju obećavajuću opciju za liječenje osteoartritisa koljena. Iako su rezultati istraživanja pozitivni, potrebno je dodatno istraživanje kako bi se bolje razumjeli dugoročni učinci i mehanizmi djelovanja ove terapije. Kombinacija hijaluronske kiseline s drugim terapijskim pristupima može značajno poboljšati kvalitetu života pacijenata s osteoartritisom koljena, čineći je korisnom komponentom u modernoj ortopedskoj praksi.

Literatura
  1. Berenbaum F. Osteoarthritis as an inflammatory disease (osteoarthritis is not osteoarthrosis!). Osteoarthritis Cartilage. 2013 Jan;21 - Link
  2. Bellamy, N., et al. (2005). Viscosupplementation for the treatment of osteoarthritis of the knee: a systematic review. CMAJ, 172(5), 731-740. - Link
  3. Santilli V, Paoloni M, Mangone M, Alviti F, Bernetti A. Hyaluronic acid in the management of osteoarthritis: injection therapies innovations. Clin Cases Miner Bone Metab. 2016;13(2):131-134. - Link
Instagram photo man on the bridge
Instagram photo man skiing powder snow
Instagram photo sea kayak
Instagram photo man swimming
Instagram photo Luka Bakrac - Leguar center CEO
Instagram photo beautiful forest