arcijalna endoproteza koljena predstavlja značajan napredak u liječenju osteoartritisa koljena, omogućujući zamjenu samo oštećenog dijela zgloba umjesto cijelog koljena. Ovaj postupak je najprikladniji za pacijente kod kojih je osteoartritis ograničen na jedan odjeljak koljena, bilo medijalni, lateralni ili patelofemoralni dio. Glavna prednost leži u očuvanju zdravih dijelova zgloba, uključujući ligamente i netaknute zglobne površine, što omogućuje prirodniji osjećaj koljena nakon operacije i brži oporavak u usporedbi s totalnom endoprotezom koljena. Idealni kandidati su pacijenti s lokaliziranim osteoartritisom bez značajnog oštećenja ligamenata ili deformiteta koljena. Prije operacije provodi se detaljna procjena koja uključuje klinički pregled i radiografske snimke koljena kako bi se utvrdila prikladnost pacijenta za ovaj zahvat. Napretkom tehnologije, preoperativna obrada se sada može obaviti uz pomoć robotskog sustava, što dodatno poboljšava preciznost i rezultate parcijalne endoproteze koljena. Robotski asistirani pristup omogućuje kirurzima detaljnu 3D-rekonstrukciju zgloba koljena prije same operacije, što im omogućuje planiranje optimalnog položaja i veličine implantata. Operacija započinje malim rezom kroz koji kirurg uklanja oštećenu hrskavicu i kost. Zatim se postavljaju femoralne i tibijalne komponente koje zamjenjuju oštećeni dio zgloba. Ove komponente, često izrađene od visokokvalitetnih legura metala i posebnih vrsta plastike su rezultat temeljitog istraživanja i prilagođene su specifičnoj anatomiji svakog pacijenta. Desetogodišnje preživljenje iznosi čak 98% te se u do 15% operacija u 10 godina radi revizijska operacija zbog nekolicine komplikacija, između kojih je najčešća progresija osteoartritisa kontralateralnog odjeljka.
Autor ovog rada je Dominik Piršljin, a link na njegov cijeli diplomski rad možete pronaći na kraju članka.
Uvod
Ugradnja parcijalne endoproteze koljena kirurška je tehnika kojom se zamjenjuje samo oštećeni dio koljena uslijed uznapredovale bolesti koljena. Najčešći uzrok koji dovodi do potrebe za navedenom operacijom je osteoartritis (1). Drugim riječima, to je tehnika koja pošteđuje određene kosti i ligamente koljena s ciljem bržeg i lakšeg oporavka, veće mobilnosti koljenskog zgloba nakon operacije te naposljetku bolje kvalitete života (2). Koljeno se sastoji od 3 odjeljka, a to su medijalni, lateralni i patelofemoralni. Medijalni dio predstavlja zglob između medijalnog kondila femura i medijalnog dijela tibijalnog platoa, lateralni dio je zglob između lateralnog kondila femura i lateralnog dijela tibijalnog platoa. Patelofemoralni dio predstavlja zglob između patele i trohlearnog žlijeba femura. Najčešći odjeljak koji se mijenja parcijalnom endoprotezom koljena je medijalni (3). Indikacije za ovu kiruršku tehniku su izrazito specifične te je tako sužen izbor pacijenata. Uspješnost operacije ponajviše ovisi o izboru implantata te o vještinama operatera što dokazuje činjenica da samo 10% ortopeda u svijetu izvodi operaciju ugradnje parcijalne endoproteze koljena (1,4).
Postoje dvije vrste endoproteza, a to su one s pokretnim ležištem i s fiksiranim. Endoproteza s pokretnim ležištem može klizati po metalnoj tibijalnoj komponenti te omogućuje pacijentu rotacijske pokrete koljena. S druge strane, endoproteza s fiksiranim ležištem ne može se micati po metalnoj tibijalnoj komponenti i rotacijski pokreti koljena nedostaju (5). Odabir određene endoproteze ovisi o dobi pacijenta, mobilnosti koljenskog zgloba, snazi mišića koljena i očuvanosti kostiju, no većina istraživanja pokazuje slične rezultate bilo mobilne, bilo fiksne endoproteze (5,6). Pacijentima se napravi mali rez na koljenu te oporavak traje puno kraće nego nakon ugradnje totalne endoproteze koljena i samim time se prije vraćaju svakodnevnim aktivnostima (7). Stope preživljavanja kod ugradnje parcijalne endoproteze koljena veće su od 90% nakon 10 godina ili čak 93% nakon 15 godina te 90% nakon 20 godina (8).
Anatomija koljena
Koljenski zglob (lat. articulatio genus) je najkompleksniji i najveći sinovijalni zglob u ljudskom tijelu (9). Građen je od više zglobova koje čine distalni dio femura, čašica ili iver (lat. patella) i glava tibije. U zglobu koljena postoje femorotibijalni zglob (lat. articulatio femorotibialis) i femoropateralni zglob (lat. articulatio femoropatellaris) (10). Zglobna tijela ovog složenog zgloba su kondili femura (lat. condyli femoris) i kondili tibije (lat. condyli tibiae) na kojima se nalaze njihove zglobne površine (lat. facies articulares) (11). Oba kondila femura su konveksna artikularna tijela, dok je medijalni tibijalni plato bikonkavan, a lateralni plato je konkavan u frontalnoj ravnini, a konveksan u sagitalnoj (12). Kondili femura su spiralno zavijeni što znači da se zakrivljenost kondila povećava od naprijed prema natrag što dovodi do smanjene kongruentnosti zglobnih tijela tijekom fleksije koljena. Takvu kongruentnost kompenziraju meniskusi koji povećavaju zglobnu površinu i tako smanjuju sile pritiska između femura i tibije (10). Treći dio koljenskog zgloba čini iver ili čašica koja je najveća sezamoidna kost u ljudskom tijelu te se nalazi u tetivi mišića kvadricepsa (lat. musculus quadriceps femoris) (13).
Ligamenti
Ligamenti koljenskog zgloba su podijeljeni u 4 skupine: ventralni, kolateralni, dorzalni i središnji ligamenti. U ventralne ligamente spadaju ligament patele (lat. lig. patellae) koji je nastavak tetive mišića kvadricepsa te medijalni i lateralni retinakulum patele (lat. retinaculum patellae mediale et laterale) koji polaze s patele prema medijalnom i lateralnom kondilu tibiju, a njihova funkcija je kontroliranje fleksije (10,11). Kolateralne ligamente predstavljaju medijalni kolateralni ligament (lat. lig. collaterale tibiale) koji seže od medijalnog epikondila femura do medijalnog kondila tibije i sprječava abdukciju. Drugi kolateralni ligament je lateralni kolateralni ligament (lat.lig. collaterale fibulare) koji polazi od lateralnog epikondila femura do glave fibule (lat. caput fibulae) i sprječava adukciju. Oba ligamenta također sprječavaju prekomjernu ekstenziju te ograničavaju vanjsku rotaciju (10). Treću skupinu dorzalnih ligamenata čine kosi poplitealni ligament (lig. popliteum obliquum) i lučni poplitealni ligament (lat. lig. popliteum arcuatum). Kosi poplitealni ligament nastavak je tetive semimembranoznog mišića te polazi s dorzalne strane medijalnog kondila tibije prema lateralnom epikondilu femura dok lučni poplitealni ligament ide od glave fibule u zglobnu čahuru. Funkcija potonjih ligamenata je sprječavanje prekomjerne ekstenzije (10,11). Posljednja skupina ligamenata koljena su središnji ligamenti ili križni ligamenti. Prednji križni ligament (lat. lig. cruciatum anterius) pričvršćen je za posteromedijalni dio lateralnog kondila femura te ide kaudalno i medijalno prema prednjem interkondilarnom području tibije (lat. area intercondylaris anterior tibiae) (14). Nalazi se anterolateralno u odnosu na stražnji križni ligament (lat. lig. cruciatum posterior) koji polazi s lateralne strane medijalnog femoralnog kondila i seže do stražnjeg interkondilarnog područja tibije (lat. area intercondylaris posterior tibiae) (14,15). Prednji križni ligament (ACL, engl. anterior cruciate ligament) sprječava ventralno pomicanje tibije, a stražnji križni ligament sprječava dorzalno pomicanje tibije, a funkcija oba križna ligamenta je ograničavanje prekomjerne ekstenzije i unutarnje rotacije koljenskog zgloba (10,16).
Meniskusi
Koljenski zglob sastoji se od medijalnog i lateralnog meniskusa koji se nalaze između femoralnog kondila i odgovarajućeg tibijalnog platoa (17). Meniskusi su fibrozno hrskavične strukture srpastog oblika te su najdeblji na periferiji i suzuju se prema unutra između zglobnih tijela. Time ravnomjerno dijele pritisak kondila femura na tibijalne kondilarne površine. Osim toga, meniskusi doprinose većoj stabilnosti koljena, zaštiti i lubrikaciji (10,17). Medijalni i lateralni meniskusi se ponajviše razlikuju po stupnju pokretljivosti i obliku. Medijalni meniskus je manje savijen i smanjene pokretljivosti u odnosu na lateralni meniskus zbog širokog hvatišta za medijalni kolateralni ligament. Lateralni meniskus je pokretljiviji i time manje izložen ozljedama (10).
Indikacije i kontraindikacije
Operacije ugradnje parcijalne endoproteze koljena (UKR, engl. unicompartmental knee replacement) rade se već dugi niz godina, 1987. godine su Kozinn i Scott objavili prve indikacije za navedenu operaciju. Tijekom niza godina te su se indikacije mijenjale, no za početak svakako ih treba navesti.
- Izolirani medijalni ili lateralni osteoartritis/osteonekroza koljena
- Dob veća od 60 godina
- Težina manja od 82 kg
- Kutna deformacija manja od 15°
- Kontraktura fleksije manja od 5°
- Preoperativno opseg pokreta veći od 90°
- Oba križna ligamenta očuvana
- Minimalna prednja bol u mirovanju
- Odsutnost dokaza o hondrokalcinozi ili patelo-femoralnom osteoartritisu
- Odsutnost upalne artropatije (30)
Strogo pridržavanje ovih kriterija je izazovno, a jedna analiza u više od 4.000 totalnih artroplastika koljena pokazala je da je samo 6,1% slučajeva ispunilo anatomske indikacije, dok je samo 4,3% ispunilo kliničke indikacije za UKR prema navedenim smjernicama (31). Indikacija za pacijente starije od 60 godina se pokazalo krivom, budući da su ishodi operacije u mlađih pacijenata puno bolji nego u pacijenata starijih od 60 godina. Odabir kandidata za operaciju po kriteriju težine je kontroverzan. Dosta istraživanja je pokazalo kako se težina iznad 82 kg ne smije gledati kao kontraindikacija ako pacijent ne pati od osteoporoze (23). S druge strane, u ponekim istraživanjima dokazano je kako veći BMI korelira s većim brojem neuspješnih operacija (24).
Također, dokazano je kako veći BMI nije povezan s većim brojem revizijskih operacija u periodu od 5 do 10 godina nakon inicijalne ugradnje parcijalne endoproteze (16). Kutna deformacija izrazito je bitan odlučujući faktor za operaciju budući da, ako je os koljena u početku veća od 15°, nakon operacije će sigurno premašiti 8° do 10°, te je veća šansa za trošenjem materijala i razlabavljenjem endoproteze (16). Minimalna anteriorna bol koljena te degenerativne promjene femoropatelarnog zgloba se više ne smatraju kontraindikacijama, čak se smatra da se ugradnjom parcijalne endoproteze i centriranjem femoropatelarnog zgloba smanjuje stres na navedeni zglob. Manja oštećenja na lateralnoj strani zgloba koljena i oštećenja na medijalnoj strani, bez obzira na ozbiljnost, ne ugrožavaju ukupnu funkciju ili preživljavanje pa se ne bi trebala smatrati kontraindikacijama (8). Oxford grupa je pružila pregled obuhvatnijih kriterija za mobilnu zamjenu medijalnog odjeljka koljena temeljenih na patoanatomiji osteoartritisa. Prema tim smjernicama, idealan kandidat za UKR bio bi pacijent sa simptomatskim anteromedijalnim osteoartritisom ili avaskularnom nekrozom koljena. Anteromedijalni osteoartritis predstavlja specifičan osteoartritis koljena s potpuno oštećenom hrskavicom u medijalnom odjeljku, sa očuvanim ACL-om i medijalnim kolateralnim ligamentima te hrskavicom pune debljine u lateralnom odjeljku. Stoga, tradicionalne kontraindikacije, poput težine, dobi, razine aktivnosti, stanja patelofemoralnog zgloba i hondrokalcinoze mogu se zanemariti. Nadalje, istraživanja su pokazala da prisutnost lateralnih osteofita u varusnim koljenima nije povezana s trošenjem hrskavice u lateralnom odjeljku, stoga se ne bi trebala smatrati kontraindikacijom za medijalni UKR. Aktivna infekcija, upalne bolesti, nestabilnost ligamenata ili kontrakcija medijalnog kolateralnog ligamenta i odsutnost ACL-a ostaju kontraindikacije za UKR. Primjenom kriterija koje su predložili Kozinn i Scott, izvješća su pokazala da bi otprilike 6% do 12% pacijenata bilo smatrano prikladnim kandidatima za UKR, dok bi do 50% pacijenata moglo biti prikladno koristeći suvremenije Oxford kriterije (8).
Usporedba totalne i parcijalne endoproteze koljena
Totalne ili parcijalne endoproteze koljena ugrađuje se pacijentima koji imaju oštećen jedan odjeljak koljena. Razlika u ovim operacijama je ta što se kod totalne zamjenjuju sva tri odjeljka, dok se pri ugradnji parcijalne endoproteze zamjenjuje samo oštećeni dio. (28) Ugradnja totalne endoproteze smatrala se dugo vremena zlatnim standardom liječenja osteoartritisa koljena zbog dokazane pouzdanosti, trajnosti, predvidljivosti, kontrole boli i funkcionalnih ishoda. (29)
S druge strane, smatra se da parcijalna endoproteza bolje imitira normalnu kinematiku koljena te je dokazano da se prilikom operacije gubi puno manje krvi, perioperativni mortalitet je puno manji te je rehabilitacija znatno kraća. (28) U sljedećoj tablici ću usporediti ugradnju parcijalne i totalne endoproteze koljena. Tablica 2. Usporedba parcijalne i totalne endoproteze (28,29)
Operacija
Umjesto opisivanja svih faza ovdje ćemo postaviti video gdje ukratko možete vidjeti kako postupak izgleda. Detaljan opis operacije možete pročitati u diplomskom radu kojeg možete downloadati klikom na link na kraju ovog članka.
Izvor videa je web stranica na kojoj se mogu pronaći zanimljivi video materijali koji prikazuju procese u koljenu, animacije operacija i sl.
https://www.ypo.education/orthopaedics/knee/uni-knee-replacement-t99/video/
Ishodi i komplikacije operativnog zahvata
Komplikacije UKR su krvarenje, aseptično razlabavljenje, komplikacije rane, progresija kontralateralnog osteoartritisa, tromboembolijska bolest, vaskularna ozljeda, ozljeda medijalnog kolateralnog ligamenta, nestabilnost, ukočenost, periprostetska infekcija, periprostetska fraktura, disrupcija ekstenzornog mehanizma, trošenje površine ležišta, osteoliza, fraktura implantata ili dislokacija tibijalnog ležišta (77,78). Revizijsku operaciju zahtijevaju u prosjeku 15% operacija u 10 godina te 19% u 15 godina (78). Neadekvatan položaj donjih ekstremiteta, to jest nepravilna poravnanja nogu identificirano je kao glavni faktor koji doprinosi visokoj stopi revizije i lošim kliničkim ishodima. Prekomjerni varus dovodi do opterećenja medijalno što najčešće rezultira trošenjem polietilena, dok se zbog prekomjernog valgusa ubrzava lateralni osteoartritis i ubrzava labavljenje proteze (39). Najčešći razlog za revizijsku operaciju je progresija kontralateralnog osteoartritisa (79). Aseptično razlabavljenje je drugi najčešći razlog za reviziju, čineći 37% svih revizija UKA. Glavni uzroci aseptičnog razlabavljenja mogu biti nepravilna tehnika cementiranja ili pogrešno postavljanje implantata. Pogreške pri cementiranju su vjerojatnije, osobito kod minimalno invazivnih kirurških tehnika jer smanjena otežava uklanjanje viška cementa (80,81). Periprotetička infekcija koljena javlja se u oko 0.1% do 0.8% operacija, iako neka istraživanja dokazuju da se postotak penje i do 4,8% unutar 6 mjeseci (82). Prijelomi tibijalnog platoa čine oko 2% komplikacija ugradnje parcijalne endoproteze koljena (83). Prijelom ležišta je rijetka komplikacija, ali rizik raste ako postoji izražena oksidacija i trošenje polietilena, posebno ako se ležište istroši na debljinu manju od 2 mm (84). Ležište se troši otprilike 0,03 mm po godini (73). Učestalost komplikacija također se može podijeliti prema periodu nakon operacije. Između 6 mjeseci i 2 godine najčešće komplikacije su infekcija (40%), dislokacija ležišta (20%) i prijelom (15%). Zatim, između 2 i 5 godina javlja se progresija kontralateralnog osteoartritisa (33%), aseptično razlabavljenje (17%) i bol (21%) te kasnije od tog najčešće se radi o progresiji osteoartritisa (56%) (85). Stope preživljenja kod UKR su čak 98% nakon 10 godina ili 93% nakon 15 godina te 91% nakon 20 godina (8,80).
Zaključak
Ugradnja parcijalne endoproteze koljena pokazala se iznimnim rješenjem za pacijente kojima je oštećen samo jedan odjeljak koljena, a takvih je čak 50%. Radi se o poštednoj operaciji, gdje su ligamenti sačuvani, a zglobne plohe se konstruiraju anatomski. Sama operacija traje puno kraće i rehabilitacija je znatno kraća. Odabir pacijenata je puno uži u usporedbi s totalnom endoprotezom koljena te je iz toga razloga ključno odabrati adekvatnog pacijenta za ugradnju parcijalne endoproteze. Na temelju različitih karakteristika pacijenta određuje se prvenstveno je li on kandidat za operaciju, zatim koja vrsta implantata i način fiksacije su mu potrebni. Ukoliko se donesu dobre odluke u tom preoperativnom dijelu rezultati operacije su izvanredni. To potvrđuje činjenica da je desetogodišnje preživljenje čak 98% te se u do 15% operacija u 10 godina radi revizijska operacija. Iznenađujuća je činjenica da samo 10% ortopeda u svijetu obavlja ovaj operacijski zahvat što pokazuje koliko još ima prostora za napredak. Zasigurno će se s vremenom taj broj povećati, kirurzi će stjecati nova znanja te postajati iskusniji za ovu operaciju. Treba napomenuti sve veći utjecaj najnovijih tehnologija u preoperativnom dijelu te samom operativnom kod ugradnje parcijalne endoproteze koljena. Ako sve ovo uzmemo u obzir sigurno je da će s vremenom uspješnost ovog zahvata biti sve veća te da će zadovoljstvo pacijenata rasti.
- Kim KT. Unicompartmental Knee Arthroplasty. Knee Surg Relat Res. 2018 Mar;30(1):1–2.
- Johal S, Nakano N, Baxter M, Hujazi I, Pandit H, Khanduja V. Unicompartmental Knee Arthroplasty: The Past, Current Controversies, and Future Perspectives. J Knee Surg. 2018 Nov;31(10):992–8.
- Luo TD, Hubbard JB. Arthroplasty Knee Unicompartmental. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 [cited 2024 May 15]. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538267/
- Campi S, Tibrewal S, Cuthbert R, Tibrewal SB. Unicompartmental knee replacement – Current perspectives. J Clin Orthop Trauma. 2018;9(1):17–23.
- Migliorini F, Maffulli N, Cuozzo F, Elsner K, Hildebrand F, Eschweiler J, et al. Mobile Bearing versus Fixed Bearing for Unicompartmental Arthroplasty in Monocompartmental Osteoarthritis of the Knee: A Meta-Analysis. J Clin Med. 2022 May 17;11(10):2837.
- Confalonieri N, Manzotti A, Pullen C. Comparison of a mobile with a fixed tibial bearing unicompartimental knee prosthesis: a prospective randomized trial using a dedicated outcome score. The Knee. 2004 Oct;11(5):357–62.
- Jang S, Lee K, Ju JH. Recent Updates of Diagnosis, Pathophysiology, and Treatment on Osteoarthritis of the Knee. Int J Mol Sci. 2021 Mar 5;22(5):2619.
- Vasso M, Antoniadis A, Helmy N. Update on unicompartmental knee arthroplasty. EFORT Open Rev. 2018 Aug 1;3(8):442–8.
- Mora JC, Przkora R, Cruz-Almeida Y. Knee osteoarthritis: pathophysiology and current treatment modalities. J Pain Res. 2018 Oct 5;11:2189–96.
- Aumüler G i sur.: „Duale Reihe: Anatomija“, III prerađeno izdanje, Medicinska naklada, Zagreb, 2018.
- Priručni anatomski atlas Sv. 1. Sustav organa za pokretanje / Werner Platzer. Crteža Gerharda Spitzera. [Prevoditelji: Ivan Vinter ...]. 10., cjelokupno prerađeno i nadop. izd. Zagreb: Medicinska Naklada; 2011.
- Vaienti E, Scita G, Ceccarelli F, Pogliacomi F. Understanding the human knee and its relationship to total knee replacement. Acta Bio Medica Atenei Parm. 2017;88(Suppl 2):6–16.
- Samuels ME, Campeau PM. Genetics of the patella. Eur J Hum Genet. 2019 May;27(5):671–80.
- Markatos K, Kaseta MK, Lallos SN, Korres DS, Efstathopoulos N. The anatomy of the ACL and its importance in ACL reconstruction. Eur J Orthop Surg Traumatol. 2013 Oct 1;23(7):747–52.
- Winkler PW, Zsidai B, Wagala NN, Hughes JD, Horvath A, Senorski EH, et al. Evolving evidence in the treatment of primary and recurrent posterior cruciate ligament injuries, part 1: anatomy, biomechanics and diagnostics. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. 2021;29(3):672–81.
- Amis AA. Anterolateral knee biomechanics. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. 2017;25(4):1015–23.
- Makris EA, Hadidi P, Athanasiou KA. The knee meniscus: Structure–function, pathophysiology, current repair techniques, and prospects for regeneration. Biomaterials. 2011 Oct 1;32(30):7411–31.
- Pećina M, Antičević D, Bilić D, Burić M, Čičak N, Domagoj Delimar, et al. Ortopedija. 3. izmijenjeno i dopunjeno izdanje. Zagreb: Naklada Ljevak d.o.o.; 2004.
- Meyer JJ, Obmann MM, Gießler M, Schuldis D, Brückner AK, Strohm PC, et al. Interprofessional approach for teaching functional knee joint anatomy. Ann Anat - Anat Anz. 2017 Mar 1;210:155–9.
- Xia B, Chen D, Zhang J, Hu S, Jin H, Tong P. Osteoarthritis Pathogenesis: A Review of Molecular Mechanisms. Calcif Tissue Int. 2014 Dec;95(6):495–505.
- Cui A, Li H, Wang D, Zhong J, Chen Y, Lu H. Global, regional prevalence, incidence and risk factors of knee osteoarthritis in population-based studies. EClinicalMedicine. 2020 Nov 26;29–30:100587.
- Hall M, Esch M van der, Hinman RS, Peat G, Zwart A de, Quicke JG, et al. How does hip osteoarthritis differ from knee osteoarthritis? Osteoarthritis Cartilage. 2022 Jan 1;30(1):32–41.
- Michael JWP, Schlüter-Brust KU, Eysel P. The Epidemiology, Etiology, Diagnosis, and Treatment of Osteoarthritis of the Knee. Dtsch Arzteblatt Int. 2010 Mar;107(9):152–62.
- Hsu H, Siwiec RM. Knee Osteoarthritis. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 [cited 2024 May 26]. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507884/
- Jang S, Lee K, Ju JH. Recent Updates of Diagnosis, Pathophysiology, and Treatment on Osteoarthritis of the Knee. Int J Mol Sci. 2021 Mar 5;22(5):2619.
- Mittal A, Meshram P, Kim WH, Kim TK. Unicompartmental knee arthroplasty, an enigma, and the ten enigmas of medial UKA. J Orthop Traumatol Off J Ital Soc Orthop Traumatol. 2020 Dec;21:15.
- Smith E, Lee D, Masonis J, Melvin JS. Lateral Unicompartmental Knee Arthroplasty. JBJS Rev. 2020 Mar;8(3)-e0044.
- Luo TD, Hubbard JB. Arthroplasty Knee Unicompartmental. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 [cited 2024 May 20]. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538267/
- Suarez JC, Saxena A, Arguelles W, Watson Perez JM, Ramamoorthy V, Hernandez Y, et al. Unicompartmental Knee Arthroplasty vs Total Knee Arthroplasty: A Risk-adjusted Comparison of 30-day Outcomes Using National Data From 2014 to 2018. Arthroplasty Today. 2022 Aug 29;17:114–9.
- Campi S, Tibrewal S, Cuthbert R, Tibrewal SB. Unicompartmental knee replacement – Current perspectives. J Clin Orthop Trauma. 2018;9(1):17–23.
- Luo TD, Hubbard JB. Arthroplasty Knee Unicompartmental. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 [cited 2024 May 26]. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538267/
- Maier MW, Kuhs F, Streit MR, Schuhmacher P, Walker T, Ewerbeck V, et al. Unicompartmental knee arthroplasty in patients with full versus partial thickness cartilage loss (PTCL): equal in clinical outcome but with higher reoperation rate for patients with PTCL. Arch Orthop Trauma Surg. 2015 Aug 1;135(8):1169–75.
- Ge J, Hernigou P, Guo W, Zhang N, Liu C, Zhang Q. Minimally invasive small incision surgical technique for unicompartmental knee arthroplasty. Int Orthop. 2023 Nov 1;47(11):2717–25.
- Tanaka S, Hiranaka T, Fukai Y, Okajima T, Kanno T. A Muscle-Preserving Short Transverse Incision for Unicompartmental Knee Arthroplasty: A Technical Note. Cureus. 15(8).
- Argenson JNA, Parratte S, Flecher X, Aubaniac JM. Unicompartmental knee arthroplasty: technique through a mini-incision. Clin Orthop. 2007 Nov;464:32–6.
- Sava MP, Leica A, Scala I, Beckmann J, Hirschmann MT. Significant correlations between postoperative outcomes and various limb and component alignment strategies in medial unicompartmental knee arthroplasty: a systematic review. J Exp Orthop. 2023 Sep 18;10:93.
- Kamenaga T, Hiranaka T, Takayama K, Tsubosaka M, Kuroda R, Matsumoto T. Adequate Positioning of the Tibial Component Is Key to Avoiding Bearing Impingement in Oxford Unicompartmental Knee Arthroplasty. J Arthroplasty. 2019 Nov 1;34(11):2606–13.
- Sun X, Lu F, Guo W, Cheng L, Wang W, Zhang Q. Trajectory of bearing movement during Oxford mobile-bearing unicompartmental knee arthroplasty using a kinematic alignment technique. Chin Med J (Engl). 2023 Mar 5;136(5):613–5.
- Bae JH, Kim JG, Lee SY, Lim HC, In Y, MUKA Study group. Epidemiology of Bearing Dislocations After Mobile-Bearing Unicompartmental Knee Arthroplasty: Multicenter Analysis of 67 Bearing Dislocations. J Arthroplasty. 2020 Jan;35(1):265–71.
- Bonano JC, Barrett AA, Amanatullah DF. Medial Unicompartmental Knee Arthroplasty with a Mobile-Bearing Implant. JBJS Essent Surg Tech. 2021 Apr 19;11(2)00002.
- Fuller RM, Wicker DI, Getman GW, Christensen KS, Christensen CP. A Medial Subvastus Approach for Lateral Unicompartmental Knee Arthroplasty: Technique Description and Early Outcome Results. Arthroplasty Today. 2021 Jun 18;9:129–33.
- Edmiston TA, Manista GC, Courtney PM, Sporer SM, Della Valle CJ, Levine BR. Clinical Outcomes and Survivorship of Lateral Unicompartmental Knee Arthroplasty: Does Surgical Approach Matter? J Arthroplasty. 2018 Feb;33(2):362–5.
- Fiocchi A, Condello V, Madonna V, Bonomo M, Zorzi C. Medial vs lateral unicompartmental knee arthroplasty: clinical results. Acta Bio Medica Atenei Parm. 2017;88(Suppl 2):38–44.
- Hariri M, Zahn N, Mick P, Jaber A, Reiner T, Renkawitz T, et al. Fixed-bearing is superior to mobile-bearing in lateral unicompartmental knee replacement: a retrospective matched-pairs analysis. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. 2023 Sep 1;31(9):3947–55.
- Harkin W, Kurina S, Berger A, Terhune EB, Bradley A, Karas V, et al. Clinical Outcomes and Survivorship of Lateral Unicompartmental Knee Arthroplasty: A Large Single Surgeon Cohort. J Arthroplasty. 2024 May 30;S0883-5403(24)00539-4.
- Fitzsimons M, van der Stok J, Queally JM, O’Donnell T. Fixed-Bearing Unicompartmental Knee Arthroplasty of the Lateral Compartment: A Series of 246 Cases. Arthroplasty Today. 2023 Sep 9;23:101183.
- Liu P, Lu F fan, Liu G jie, Mu X hong, Sun Y qiang, Zhang Q dong, et al. Robotic-assisted unicompartmental knee arthroplasty: a review. Arthroplasty. 2021 May 2;3:15.
- Begum FA, Kayani B, Morgan SDJ, Ahmed SS, Singh S, Haddad FS. Robotic technology: current concepts, operative techniques and emerging uses in unicompartmental knee arthroplasty. EFORT Open Rev. 2020 May 5;5(5):312–8.
- Are L, De Mauro D, Rovere G, Fresta L, Tartarone M, Illuminati A, et al. Robotic-assisted unicompartimental knee arthroplasty performed with Navio system: a systematic review. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2023 Mar;27(6):2624–33.
- Ghazal AH, Fozo ZA, Matar SG, Kamal I, Gamal MH, Ragab KM. Robotic Versus Conventional Unicompartmental Knee Surgery: A Comprehensive Systematic Review and Meta-Analysis. Cureus. 15(10):e46681.
- Battenberg AK, Netravali NA, Lonner JH. A novel handheld robotic-assisted system for unicompartmental knee arthroplasty: surgical technique and early survivorship. J Robot Surg. 2020;14(1):55–60.
- Cao Z, Niu C, Gong C, Sun Y, Xie J, Song Y. Comparison of Fixed-Bearing and Mobile-Bearing Unicompartmental Knee Arthroplasty: A Systematic Review and Meta-Analysis. J Arthroplasty. 2019 Dec;34(12):3114-3123.e3.
- Chacko Rajan S, Bretcanu O, Deehan DJ, Joyce TJ. Comparative retrieval analysis of contemporary mobile and fixed unicompartmental knee bearing designs. J Mech Behav Biomed Mater. 2022 Mar 1;127:105076.
- Zhang W, Wang J, Li H, Wang W, George DM, Huang T. Fixed- versus mobile-bearing unicompartmental knee arthroplasty: a meta-analysis. Sci Rep. 2020 Nov 5;10:19075.
- Migliorini F, Maffulli N, Cuozzo F, Elsner K, Hildebrand F, Eschweiler J, et al. Mobile Bearing versus Fixed Bearing for Unicompartmental Arthroplasty in Monocompartmental Osteoarthritis of the Knee: A Meta-Analysis. J Clin Med. 2022 May 17;11(10):2837.
- Zhang W, Wang J, Li H, Wang W, George DM, Huang T. Fixed- versus mobile-bearing unicompartmental knee arthroplasty: a meta-analysis. Sci Rep. 2020 Nov 5;10:19075.
- Hartman J, Dobransky J, Dervin GF. Midterm Outcomes in Lateral Unicompartment Knee Replacement: The Effect of Patient Age and Bearing Choice. J Knee Surg. 2023 Jul;36(8):849–56.
- Chen C, Li R. Cementless versus cemented total knee arthroplasty in young patients: a meta-analysis of randomized controlled trials. J Orthop Surg. 2019 Aug 19;14:262.
- Panzram B, Mandery M, Reiner T, Gotterbarm T, Schiltenwolf M, Merle C. Cementless Oxford Medial Unicompartmental Knee Replacement—Clinical and Radiological Results of 228 Knees with a Minimum 2-Year Follow-Up. J Clin Med. 2020 May 14;9(5):1476.
- Prasad AK, Tan JHS, Bedair HS, Dawson-Bowling S, Hanna SA. Cemented vs. cementless fixation in primary total knee arthroplasty: a systematic review and meta-analysis. EFORT Open Rev. 2020 Nov 13;5(11):793–8.
- Yang G, Jiao X, Li Q, Li Z, An S, Feng M, et al. Hybrid Oxford unicompartmental knee arthroplasty has lower residual cement extrusion than cemented arthroplasty in treating end-stage unicompartmental knee osteoarthritis. BMC Musculoskelet Disord. 2021 Sep 29;22:833.
- Polizzotti G, Lamberti A, Mancino F, Baldini A. New Horizons of Cementless Total Knee Arthroplasty. J Clin Med. 2023 Dec 30;13(1):233.
- Martin B, Rahman A, Jenkins C, Mohammad H, Barker K, Dodd C, et al. Comparison of five-year clinical outcomes of 524 cemented and cementless medial unicompartmental knee replacements. The Knee. 2022 Jan;34:89–97.
- Burger JA, Jager T, Dooley MS, Zuiderbaan HA, Kerkhoffs GMMJ, Pearle AD. Comparable incidence of periprosthetic tibial fractures in cementless and cemented unicompartmental knee arthroplasty: a systematic review and meta-analysis. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. 2022;30(3):852–74.
- Mohammad HR, Matharu GS, Judge A, Murray DW. Comparison of the 10-year outcomes of cemented and cementless unicompartmental knee replacements: data from the National Joint Registry for England, Wales, Northern Ireland and the Isle of Man. Acta Orthop. 2019 Oct 22;91(1):76–81.
- Rahman A, Martin B, Jenkins C, Mohammad H, Barker K, Dodd C, et al. Less pain reported 5 years after cementless compared to cemented unicompartmental knee replacement: an analysis of pain, neuropathy, and co-morbidity scores. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc Off J ESSKA. 2023 Nov;31(11):5180–9.
- Knifsund J, Reito A, Haapakoski J, Niinimäki T, Eskelinen A, Leskinen J, et al. Short-term survival of cementless Oxford unicondylar knee arthroplasty based on the Finnish Arthroplasty Register. The Knee. 2019 Jun;26(3):768–73.
- Grabherr M, Dimitriou D, Schraknepper J, Helmy N, Flury A. Hybrid fixation of unicompartmental knee arthroplasty shows equivalent short-term implant survivorship and clinical scores compared to standard fixation techniques. Arch Orthop Trauma Surg. 2023 Jul;143(7):4401–9.
- Janssen SJ, van Oost I, Breugem SJM, van Geenen RCI. A structured evaluation of the symptomatic medial Oxford unicompartmental knee arthroplasty (UKA). EFORT Open Rev. 2021 Oct 19;6(10):850–60.
- Reiner T, Jaeger S, Schwarze M, Klotz MC, Beckmann NA, Bitsch RG. The stability of the femoral component in the Oxford unicompartmental knee replacement: a comparison of single and twin peg designs. Bone Jt J. 2014 Jul;96-B(7):896–901.
- Sessa V, Celentano U. Unicompartmental knee arthroplasty: all-poly versus metal-backed tibial component-a long-term follow-up study. Int Orthop. 2021 Dec;45(12):3063–8
- Kendrick BJL, Simpson DJ, Kaptein BL, Valstar ER, Gill HS, Murray DW, et al. Polyethylene wear of mobile-bearing unicompartmental knee replacement at 20 years. J Bone Joint Surg Br. 2011 Apr;93(4):470–5.
- Oxford® Partial Knee Microplasty® Instrumentation Surgical Technique.
- Pande S, Dhatrak P. Recent developments and advancements in knee implants materials, manufacturing: A review. Mater Today Proc. 2021 Jan 1;46:756–62.
- Partial Knee Replacement in Singapore | Oxford Orthopaedics [Internet]. [cited 2024 Jun 7]. Available from: https://oxfordortho.sg/services/knee/oxford-partial-knee-replacement/
- Unicompartmental Knee Replacement [Internet]. [cited 2024 Jun 7]. Available from: https://www.rmts.clinic/Injuries-Conditions/Knee/Surgery/Unicompartmental-Knee-Replacement/a~358/article.html
- Donner S, Clarius M. [Dealing with early complications in unicondylar knee arthroplasty-what works, what does not?]. Orthopadie Heidelb Ger. 2024 Apr;53(4):275–83.
- Hansen EN, Ong KL, Lau E, Kurtz SM, Lonner JH. Unicondylar Knee Arthroplasty Has Fewer Complications but Higher Revision Rates Than Total Knee Arthroplasty in a Study of Large United States Databases. J Arthroplasty. 2019 Aug;34(8):1617–25.
- Mohammad HR, Strickland L, Hamilton TW, Murray DW. Long-term outcomes of over 8,000 medial Oxford Phase 3 Unicompartmental Knees—a systematic review. Acta Orthop. 2018 Feb;89(1):101–7.
- Basso M, Arnaldi E, Bruno AAM, Formica M. Outcomes of cementless fixation in medial unicompartmental knee arthroplasty: review of recent literature. Musculoskelet Surg. 2021 Aug 1;105(2):131–8.
- Luscombe KL, Lim J, Jones PW, White SH. Minimally invasive Oxford medial unicompartmental knee arthroplasty. Int Orthop. 2007 Jun 1;31(3):321–4.
- Zanirato A, Cavagnaro L, Chiarlone F, Quarto E, Formica M. Periprosthetic joint infection in unicompartmental knee arthroplasty: treatment options and outcomes. What is the current evidence in literature? Arch Orthop Trauma Surg. 2023;143(2):1031–9.
- Thoreau L, Morcillo Marfil D, Thienpont E. Periprosthetic fractures after medial unicompartmental knee arthroplasty: a narrative review. Arch Orthop Trauma Surg. 2022 Aug;142(8):2039–48.
- Ghosh P, Mohammad HR, Martin B, Campi S, Murray DW, Mellon SJ. Low polyethylene creep and wear following mobile-bearing unicompartmental knee replacement. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. 2021 Oct 1;29(10):3433–42.
- Tay ML, McGlashan SR, Monk AP, Young SW. Revision indications for medial unicompartmental knee arthroplasty: a systematic review. Arch Orthop Trauma Surg. 2022 Feb;142(2):301–14.
- Mancuso F, Dodd CA, Murray DW, Pandit H. Medial unicompartmental knee arthroplasty in the ACL-deficient knee. J Orthop Traumatol Off J Ital Soc Orthop Traumatol. 2016 Sep;17(3):267–75.